Forum

TRKlavye.NET Resmi Forum Sitesi'nde her türlü konuları soru-cevap seklinde ve açılan kategorilere uygun bir şekilde sorunlarınza yönelik çözüm arayabilirsiniz

Webmaster Sitesi

Webmaster (Web uzmanı), internet üzerine teknik bilgisiyle öne çıkan, internet siteleri ve web uygulamaları geliştiren, internet ekosisteminde kullanılacak üründür.

DJ Programları

Ücretsiz ve güvenle indirebileceğiniz Dj Programların tek adresi.En güncel sürümleri ile beraber artık sizlerle!Android Hakkında Bilgi

Android Hakkında Bilgi
Download
Konuyu Okuyanlar
Android Hakkında Bilgi - Otomotiv siteleri için yeni uyarlanabilir şablon. Şablonun siyah, kırmızı ve beyaz renklerinin ve şık görünümünün birleşimi hiç şüphesiz okuyucuyu sitenizde oyalayacaktır. Şablon etkileyici bir görünüme sahip ve reklam birimleri makul bir şekilde yerleştirilmiş ve ana içeriğin sunumunu engellemiyor. Sitedeki yayınları olan tüm bloklar açıkça ayrılmıştır, bu nedenle içeriğiniz fark edilmeden kalmaz.

Dikkat! Şablon Güncellendi!
 • Site başlığına yeni bloklar eklendi.
 • Makalenin gövdesinde haberi içeren bir blok ekleme fırsatı ortaya çıktı. Bağlantı ve davranışsal faktörler gelişecektir. Ek olarak, bu bloğun ekleneceği makalede hangi yeri belirtebilirsiniz.
 • Bazı hatalar düzeltildi

 • Şablon adı: Android Hakkında Bilgi
 • Kategori: Android;
 • Desteklenen Sürümler (CMS): DLE 10, 10.1, 10.2, 10.3, 10.4, 10.5, 10.6, 11.0, 11.1, 11.2;
 • Genişlik: Adaptif (responsive), 320-1264px;
 • Kodlama Dili: html5, css3;
 • Tarayıcı uyumluluğu: IE, Mozilla, Opera, Google Chrome, Safari, mobil cihazlar;
 • Dosyalar: Şablon, Talimat, PSD logosu;
 • Konular: Web Tasarım.

Android Hakkında Bilgi

Android, diğer işletim sistemlerinin aksine cihaz üreticilerine sistem kodu üzerinde değişiklik yapabilme izni vermekte ve bundan hiçbir şekilde lisans ücreti talep etmemektedir.
Android işletim sisteminde yapılan her türlü güncelleme, cihaz üretici telefon firmalarının; telefon modelleri için kullanabilecekleri ücretsiz, çok işlevsel ve açık kaynaklı platformu güçlendirir.
2008’den beri Android işletim sisteminin 24 sürümünü çıkarmış olan Google, sistemi geliştirmek, büyütmek ve iyileştirmek için büyük oranda yatırımlar yapmaya devam etmektedir.
Google’ın tescilli uygulamalarından oluşan paketi daha önceden yüklemiş olmak, Android işletim sisteminin erişimi, kullanımı veya dağıtımı için bir zorunlu bir durum değildir. Bunun bir örneğini, işletim sistemi olarak Android kullanılarak tasarlanan fakat hiçbir Google uygulamasını barındırmayan Amazon Fire tablet oluşturur.
Micosoft; Samsung Galaxy S6, Sony Xperia Z4 ve LG G Pad 2 gibi birçok Android tablet ve telefona, popüler verimlilik uygulamalarının ön yüklemesini yapmak için 25 ülkeden 74 Android geliştiricisiyle iş birliği yaptı.
Google’ın tescilli uygulamaları bir cihazda daha önceden yüklü olmuş olsa bile, cihaz üretici firmaları ve GSM operatörleri sıklıkla farklı e-posta, mesajlaşma ve tarayıcı uygulamalarını var olanlara ek olarak yüklemeyi tercih ederler.
Google uygulamaları, 2016 yılında Birleşik Krallık, Almanya ve Fransa'daki üst segment telefonlara daha önceden yüklenmiş uygulamaların sadece %29'unu oluşturmaktaydı. Geride kalan %71'i cihaz üretici firmalarından, mobil operatörlerden ve Facebook gibi başka şirketlerdendi.
Android uygulamaları, diğer mobil platformlara nazaran en fazla dağıtım fırsatına sahiptir. Android; Play Store’nin yanında GetJar, Yandex ve Samsung Galaxy Apps gibi birçok diğer uygulama mağazalarını barındırabilmektedir.
Diğer platformlardan faydalanan kullanıcılar telefonlarının yazılımını (kapalı kaynak kod kullanması sebebiyle) kırmadan alternatif uygulama mağazalarını indiremezken Google, Android'de başka uygulamaların mağazalarını kullanılmasını kisitlamamaktadır. Birden fazla uygulama mağazasına izin veren tek büyük mobil işletim sistemi Android'dir.
Android kullanıcıları launcher ve widget uygulamaları sayesinde ana ekranlarını tamamen özelleştirebilir ve cihazlarının görünümünü baştan aşağı değiştirebilir. Hatta önceden yüklü olan uygulamalar ana ekrandan kaldırılabilir veya devre dışı bırakılabilir.
Cihaz üretici firmaları ve mobil operatörler genellikle Google Play'e ek olarak Samsung’un Galaxy Apps Store'u veya Xiaomi’nin Mi Market'i gibi diğer uygulama mağazalarını telefonlarına önceden yüklemektedir.
Diğer uygulama mağazaları, Google Play Store’un uygulamalara yönelik son teknoloji ile yüklü güvenlik ilkelerine her zaman uymadığı için Play Store üzerinden doğrudan indirilemezler.
Birçok büyük Android cihaz üretici firması kendi cihazlarını diğerlerinden farklı olarak görünmesi için telefonlarının görselliğini ve tarzını özelleştirmeyi seçer.
Android cihazlara daha önceden yüklenmiş uygulamalar, benzeri veya rakip uygulamaların daha başarılı olmasını engelleyemez.Örneğin Hangouts, Google’ın tescilli uygulamalarından oluşan paketin parçasıdır; ancak başka bir mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp’ın bir milyarı aşkın aylık aktif kullanıcısı (bu kullanıcıların ¾ kadarı Android cihazlara sahiptir), Facebook Messenger'ın ise bir milyar aktif aylık kullanıcısı bulunmaktadır.
Google Play'deki Android uygulamalarının %90'ı Android’in “intents” sistemini kullanır. Bu sistem, geliştiricilerin belirli işlemleri yapmak için başka uygulamalar belirlemesine bir başka imkan tanır. Android işletim sistemi kullanıcı grupları bu sayede arama veya web'e göz atma gibi görevler için varsayılan olarak istedikleri uygulamayı (UC Browser, Opera veya Chrome gibi) ayarlayabilir.
Cihaz üretici firmaları Google uygulamalarını daha önceden yüklemek isterse, Google Mobil Hizmetleri (GMS) paketinin tamamına sahip olmaları gerekir; çünkü bu uygulamalar Gmail’den Fotoğraflar’a resim kaydetmek veya Drive’da Gmail eklentisini açmak gibi temel işlevleri kullanıcılara sunmak için birlikte çalışmak üzere tasarlanmıştır.
Google, cihaz üreticilerinin "Android Compatibility Commitment"ı imzalamalarını gerekli kılmaz. Bu, üreticiler için maliyetlerin yüksek mebla olması ve kullanıcı deneyiminin zarar görmesini engelleyen, tamamen gönüllü şekilde alınan bir karardır.
Android Açık Kaynak Projesi (AOSP), Android işletim sisteminin arkasındaki çekirdek (ana) yazılım grubu olup işletim sistemi, aracı yazılım ve numara çevirici, e-posta, mesajlaşma gibi açık kaynak uygulamalarından oluşmaktadır. Mobil operatörler, cihaz üretici firmaları ve geliştiriciler cihaz ve uygulama oluşturmak için bunu kullanabilir.
Android, cihaz üretici firmaları kendi ürettikleri cihazlarla Android uygulamalarının düzgün bir şekilde çalışacağından emin olmalarını sağlamak için geniş çapta kullanılabilen bir cihaz uyumluluğu testi yapar. Google'ın gönüllü uyumluluk sözleşmelerini imzalayan üretici firmalar yine de kendi cihazlarına (ister kendi ürettikleri ister üçüncü tarafa ait) hangi uygulamaların ve uygulama mağazalarının önceden yükleneceğini seçebilmektedir.
Google Mobil Hizmetleri; Arama, Chrome, Play Store, Drive, Fotoğraflar, Haritalar, Gmail, Hangouts ve YouTube gibi çeşitli arkaplan uygulamalarından oluşan tescilli bir koleksiyondur. Cihaz üretici firmaları, telefonlarının kutudan çıktığı anda faydalı bir kullanıcı deneyimi sunmasını sağlamak için bu ücretsiz hizmeti kullanabilir
Google Play Hizmetleri, Android geliştiricilerine uygulamalarına ilave özellikler ekleme fırsatı veren bir yapıdır. Geliştiriciler uygulamalarına ilave özellik olarak harita ekleyebilir, oyunlarına skor tahtası koyabilir ya da uygulamalarından bir videoyu TV'de yayınlayabilir.
Açık kaynaklı bir platform olan Android’in kaynak kodu herhangi bir ücret, telif payı ya da başka maliyet olmadan herkes tarafından görüntülenebilir, indirilebilir, değiştirilebilir, geliştirilebilir ve yeniden dağıtılabilir. Bu, kaynak kodunu asla herkese açık hale getirmeyen ve her türlü değişikliği şiddetle yasaklayan kapalı kaynak/özel yazılımların tam tersidir.
Google uygulamalarının önceden yüklendiği bazı Android cihazlarda bile birçok üçüncü taraf uygulaması başarılı olmuştur. Örneğin, Hindistan gibi yüksek büyüme oranı görülen pazarlarda ankete katılanların %98'i mesajlaşma için ayda en az bir kez Facebook’un Whatsapp uygulamasını kullanırken sadece %32'si Google Hangouts’u kullanmaktadır.


Yorum Ekleyerek Bize Destek Olabilirsiniz