» » Mozilla Firefox indir

Mozilla Firefox indir

Mozilla Firefox (veya kısaca Firefox)

Mozilla Vakfı ve onun alt kuruluşu Mozilla Corporation tarafından geliştirilmiş, özgür ve açık kaynak kodlu bir web tarayıcısıdır. Firefox;Windows, macOS, Linux, Android ve iOS işletim sistemlerinde kullanabilir. Yazılımın Windows, macOS, Linux, Android gibi sürümlerde web sayfalarını oluşturmak için Gecko motoru kullanılır. Mozilla tarafından geliştirilmiş olan Gecko, mevcut ve planlanlı olarak web standartlarıyla uyumluluğu sağlanmıştır. 2015'te yılında çıkan iOS için Firefox uygulamasında ise Apple'ın getirmiş olduğu kısıtlamalar sebebiyle iOS'in bütünleşik WebKit motoru kullanılmıştır.

Mozilla Firefox (veya kısaca Firefox) Gelişim Aşaması

Firefox, 2002 yılı itibariyle Mozilla Application Suite paketi yerine tek başına çalışan bir tarayıcıya sahip olmak isteyen Mozilla severler tarafından "Phoenix" adıyla geliştirilmiştir. Beta aşamasındayken bile Microsoft'un o zamanki piyasa lideri olan Internet Explorer 6 tarayıcısına kıyaslanıldığı zaman hız, güvenlik ve eklenti desteği açısından öne çıkarak popüleritesini yükseltti. Firefox, 2004 Kasım ayında yayımlandı, 9 ay içinde 60 milyon indirmeye ulaştı ve Internet Explorer'ın öncülüğü tehdit eder duruma geldi. Mozilla, 1998 yılında AOL tarafından satın alınmadan kısa bir süre önce Netscape çalışanları tarafından kurulmuştur. Bu nedenledir ki bazı kesimlerce Firefox'un Netscape Navigator ruhunu taşıdığı ve onun bir kolu olduğu kabul edilir.

Mozilla Firefox (veya kısaca Firefox) - Google Charome Rekabeti

2009 yılı sonlarına doğru Firefox'un pazar pay oranı %32 ile zirveye ulaştı ve Firefox 3.5 bir süreliğine dünyanın en popüler tarayıcısı oldu.Ardından Google Chrome'un girmiş olduğu rekabet ile birlikte Firefox'un pazar pay oranını düşürdü. Ocak 2016 yılı itibarıyla çeşitli istatistiklere göre Firefox'un masaüstü tarayıcıları arasındaki kullanım oranı %9 ile %16 arasında değişmekte, bu da onu en popüler ikinci tarayıcı yapmaktadır.Mozilla'ya göre Aralık 2014 itibarıyla dünya çapında yaklaşık 500 milyon Firefox kullanıcısı bulunmaktadır.
Dosyayı İndir : firefox-installer.zip
Boyut : 289,21 Kb
İndirme Sayısı: 0
Tarih : 8-08-2018, 19:56
Sayın ziyaretçi, siteyi kayıtsız bir kullanıcı olarak görüntülüyorsunuz. Siteye kayıt olarak gezinti deneyiminizi olumlu yönde arttırabilirsiniz.

CCleaner indir

CCleaner indir

Ücretsiz sistem Temizleme ve Optimizasyon Aracı

Webmaster

7-08-2018, 09:13

iller arası kaç km

iller arası kaç km

iller arası kaç km mIRC Hazır Kodlar Kodun

mIRC Scripting » mIRC Hazır Kodlar

10-08-2018, 08:52
Adınız: *
E-Posta adresiniz: *
Resimde gösterilen iki kelimeyi girin: