Forum

TRKlavye.NET Resmi Forum Sitesi'nde her türlü konuları soru-cevap seklinde ve açılan kategorilere uygun bir şekilde sorunlarınza yönelik çözüm arayabilirsiniz

Webmaster Sitesi

Webmaster (Web uzmanı), internet üzerine teknik bilgisiyle öne çıkan, internet siteleri ve web uygulamaları geliştiren, internet ekosisteminde kullanılacak üründür.

DJ Programları

Ücretsiz ve güvenle indirebileceğiniz Dj Programların tek adresi.En güncel sürümleri ile beraber artık sizlerle!PostgreSQL ve MySQL Arasındaki Farklar

PostgreSQL ve MySQL Arasındaki Farklar
Download
Konuyu Okuyanlar
PostgreSQL ve MySQL Arasındaki Farklar - Otomotiv siteleri için yeni uyarlanabilir şablon. Şablonun siyah, kırmızı ve beyaz renklerinin ve şık görünümünün birleşimi hiç şüphesiz okuyucuyu sitenizde oyalayacaktır. Şablon etkileyici bir görünüme sahip ve reklam birimleri makul bir şekilde yerleştirilmiş ve ana içeriğin sunumunu engellemiyor. Sitedeki yayınları olan tüm bloklar açıkça ayrılmıştır, bu nedenle içeriğiniz fark edilmeden kalmaz.

Dikkat! Şablon Güncellendi!
 • Site başlığına yeni bloklar eklendi.
 • Makalenin gövdesinde haberi içeren bir blok ekleme fırsatı ortaya çıktı. Bağlantı ve davranışsal faktörler gelişecektir. Ek olarak, bu bloğun ekleneceği makalede hangi yeri belirtebilirsiniz.
 • Bazı hatalar düzeltildi

 • Şablon adı: PostgreSQL ve MySQL Arasındaki Farklar
 • Kategori: Webmaster;
 • Desteklenen Sürümler (CMS): DLE 10, 10.1, 10.2, 10.3, 10.4, 10.5, 10.6, 11.0, 11.1, 11.2;
 • Genişlik: Adaptif (responsive), 320-1264px;
 • Kodlama Dili: html5, css3;
 • Tarayıcı uyumluluğu: IE, Mozilla, Opera, Google Chrome, Safari, mobil cihazlar;
 • Dosyalar: Şablon, Talimat, PSD logosu;
 • Konular: Web Tasarım.


PostgreSQL ve MySQL Arasındaki Farklar
Merhabalar TRKlavye sakinleri, Projeleriniz için hangi veritabanını kullanacağınız konusunda kararsızken, tüm açık kaynak veritabanlarının RDBMS’lerin aynı olduğunu düşünerek bir hataya düşmeyin.

PostgreSQL ve MySQL arasında kökten farklılıklar vardır. İki sistem arasındaki farklılıkları değerlendirdikten sonra size lazım olan sistemi en doğru şekilde bir karar verilmelidir.

PostgreSQL ve MySQL arasındaki en çok bilindik olarak bilinen özelliklerin benzerlik ve farklılıklarının bir özetini bu yazımızda bulmak mümkündür.

İki veri tabanı arasında birçok benzerlikler olsa bile, çok farklı özellikler de mevcuttur diyebiliriz. Bu iki sistem arasında doğru bir bir karşılaştırma sağlamaya çalışalım, ancak; hangi veritabanının özel kullanım durumunuza en uygun olduğunu sizler belirleyeceksiniz.

PostgreSQL ve MySQL Arasındaki Farklar
Açık kaynak
Açık kaynaklı yazılımlar bildiğiniz gibi, eşssiz olan özelliklere (maliyet, esneklik, bağımsız, emniyet) sahiptirler. Açık kaynak yazılımı özgürce kullanılabilir ve herkes tarafından yeniden dağıtılabilir, değiştirilebilir ve geliştirilebilir. Açık kaynak yazılımların, uzun ömürlü sürdürüle bilirliği mevcuttur. Dünyanın her yerinde bir topluluk veya bireysel geliştiriciler topluluğu tarafından faaliyete geçirilmiş ve desteklenmiştir; bunların bir çoğu, işbirliği ve gönüllülük gibi açık kaynak değerleri temel alınarak oluşturulmuş topluluklardır.

PostgreSQL


PostgreSQL, çeşitli şirketler ve bireysel katılımcılar grubu olan PostgreSQL Global Development Group tarafından geliştirilmiştir.Ücretsiz ve açık kaynaklı geliştirilmeye müsait bir veritabanıdır. PostgreSQL, BSD veya MIT lisanslarına benzer bir liberal Açık Kaynak lisansı olan PostgreSQL lisansı altında yayınlanmaktadır

MySQL


MySQL, kaynak kodunu, çeşitli özel anlaşmaların yanı sıra GNU Genel Kamu Lisansı şartlarına uygun hale getirmiştir.Şu anda Oracle Corporation’a aittir, açık kaynaklı veritabanıdır ancak; tescilli kullanım için çeşitli ücretli sürümler de sunmaktadır.

ACID Uygunluğu

ACID, veritabanı işlemlerinin bir özellik grubudur. ACID uyumluluğu, tek bir işlem sırasında çok sayıda değişiklik yapıldığında bile, olası arıza durumunda sistemde hiçbir verinin kaybolmamasını ve yanlış iletişim yapılmamasını sağlar.

PostgreSQL


PostgreSQL, ACID ile uyumludur ve tüm gereksinimlerin karşılanmasını sağlar.


MySQL


MySQL, InnoDB ve NDB Cluster Storage motorlarını kullanırken, ACID uyumludur.SQL Uyumluluğu

SQL entegrasyonu, bir veritabanının bütün yapılandırılmış sorgu dili yönergelerini ve standartlarını karşılaması ve uygulaması gereken bir ölçüdür. Şirketler bir uygulama için heterojen veritabanları ile çalışmak istediklerinde bu çok önemlidir.
SQL entegrasyonuna sahip olmak, verileri bir SQL entegrasyonu veritabanından diğerine (Örneğin; Oracle’dan PostgreSQL veya SQL Server’a) taşımayı çok kolaylaştırır.

PostgreSQL


PostgreSQL büyük ölçüde SQL entegrasyonudur. Her bir özellik için uygunluk seviyesi, resmi dökümantasyonun Ek D’sinde açıkça belirtilmiştir ve herhangi bir sapma, PostgreSQL kılavuzunun “Kaynak” bölümünde açıkça belgelenmiştir.Dökümantasyon kaynağı
PostgreSQL, SQL’in önemli özelliklerinin çoğunu destekler: 2011. Tam Çekirdek entegrasyonu için gerekli olan 179 zorunlu özellik arasından, PostgreSQL en az 160’ı ile uyumludur. Ayrıca, desteklenen isteğe bağlı özelliklerin uzun bir listesi vardır. Yazma sırasında, herhangi bir veritabanı yönetim sisteminin mevcut sürümünün Core SQL’e tam uygunluk göstermediğini belirtmekte fayda var: 2011.

MySQL


MySQL, bazı sürümlerde kısmen uyumludur (Örneğin; CHECK kısıtlamalarını desteklemez). Dökümantasyon kaynağı
Ürünle ana hedeflerimizden biri, SQL entegrasyonuna uyum içinde çalışmaya devam etmektir, ancak hız veya güvenilirlikten ödün vermeden. SQL’e eklenti eklemek veya SQL tabanlı olmayan özellikler için destek sağlamaktan korkmazsak, bu, MySQL Server’ın kullanıcı tabanımızın büyük bir bölümü için kullanılabilirliğini büyük ölçüde artırır.

Dağıtılmış Veritabanı

Veritabanı çoğaltması, bir bilgisayardaki veya veritabanındaki bir veritabanındaki verilerin bir diğerinde bir veritabanına sık sık elektronik olarak kopyalanmasıdır, böylece tüm kullanıcılar aynı bilgi düzeyini paylaşır. Sonuç, kullanıcıların başkalarının çalışmalarına müdahale etmeden görevleriyle ilgili verilere erişebilecekleri dağıtılmış bir veritabanıdır.PostgreSQL


PostgreSQL, Master-Standby replikasyonunu destekler ve standby sunucular için neredeyse gerçek zamanlı replikasyon ve hot standby yetenekleri ile sonuçlanan son derece hızlı WAL işlemi üreten önemli geliştirmeler getirdi.MySQLMySQL, Master-Beklemedeki çoğaltmayı destekler.Performans

Performans, yalnızca belirli kullanıcıların saf gereksinimlerine ve uygulamanın yapısına bağlı olduğu için potansiyel senaryoların ölçülerini değerlendirerek ölçülebilen bir alandır.

PostgreSQL


PostgreSQL, okuma ve yazma hızlarının çok önemli olduğu ve verilerin doğrulanması gereken büyük sistemlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, tek coğrafi veri desteği, okuma kilidi olmayan eşzamanlılık ve benzeri (örneğin; Oracle, SQL Server) gibi ticari çözümlerde kullanılabilen çeşitli performans optimizasyonlarını destekler.Genel olarak, PostgreSQL performansı, karmaşık sorguların yürütülmesini gerektiren sistemlerde en iyi şekilde kullanılır.
Okuma / yazma hızları gerektiğinde ve kapsamlı veri analizi gerektiğinde PostgreSQL, OLTP / OLAP sistemlerinde iyi performans gösterir.
PostgreSQL ayrıca, İş Zekası uygulamalarıyla da iyi çalışır, ancak hızlı okuma / yazma hızları gerektiren Veri Ambarı ve veri analizi uygulamaları için daha uygundur.

MySQL


MySQL, sadece basit veri işlemleri için bir veri tabanına ihtiyaç duyan web tabanlı projeler için yaygın olarak kullanılmaktadır. Dolayısıyla, MySQL’e ağır bir yük yüklendiğinde ya da karmaşık sorguları tamamlamaya çalışırken düşük performans göstermesi olasıdır.MySQL, sadece okuma hızları gerektiğinde OLAP / OLTP sistemlerinde iyi performans gösterir.
MySQL + InnoDB, OLTP senaryoları için çok iyi okuma / yazma hızları sağlar. Genel olarak, MySQL yüksek eşzamanlılık senaryoları ile iyi performans gösterir.
İş zekası uygulamaları genellikle ağır ağır işlediğinden, MySQL’e bu konuda güvenilirsiniz, İş Zekası uygulamalarıyla iyi çalışır.


Güvenlik

Veritabanı güvenliği, bir veritabanını kötü amaçlı tehditler ve saldırılardan korumak için kullanılan toplu önlemleri ifade eder. Veritabanı ortamında güvenliği sağlamakta olan çok sayıda süreç, araç ve yöntem bilimi terimler vardır.

PostgreSQL


PostgreSQL, izinleri ayarlamak ve sürdürmek için devralınmış rollere sahiptir. PostgreSQL, istemci / sunucu iletişimini şifrelemek için bağlantılar için yerel SSL desteğine sahiptir. Ayrıca Satır Seviyesi Güvenliği de vardır.Buna ek olarak, PostgreSQL SELinux güvenlik politikasına dayalı ek erişim kontrolleri sağlayan SE-PostgreSQL olarak adlandırılan dahili bir geliştirme ile birlikte gelir. Daha fazla detay için burayı inceleyebilirsiniz.

MySQL


MySQL, bir kullanıcının gerçekleştirmeye çalıştığı tüm bağlantılar, sorgular ve diğer işlemler için Erişim Denetimi Listelerine (ACL) dayanan güvenliği uygular.

MySQL istemcileri ve sunucular arasında SSL şifreli bağlantılar için bazı destekler de vardır.Cloud Desteği

Daha fazla işletme, verilerini buluta aktarmayı tercih ettikçe, veritabanınızı destekleyen bulut sağlayıcılarını bulma yeteneği giderek daha da önem kazanıyor. Cloud hosting, sunucuların elastikiyetini sağlar ve sığaları hızla genişletmenize veya daraltmanıza olanak verir. Ayrıca, en çok iş yüklerini kolayca yönetirken potansiyel arıza süresinin azaltılmasına da imkan sağlar.

PostgreSQL


Amazon, Google ve Microsoft dahil olmak üzere tüm büyük bulut servis sağlayıcıları tarafından desteklenir.


MySQL


Amazon, Google ve Microsoft dahil olmak üzere tüm büyük bulut servis sağlayıcıları tarafından desteklenir.Topluluk Desteği

PostgreSQL


PostgreSQL, mevcut özellikleri daimi olarak geliştiren çok etkili ve aktif bir topluluğa sahipken, yenilikçi işleyicileri, yeni özellikler ve güvenlik ile en gelişmiş veritabanı olmayı sürdürmek için çabalamaktadır.


MySQL


MySQL’in, özellikle Oracle’ın satın alınmasını takiben, özellikle mevcut özelliklerin zaman zaman ortaya çıkan bazı yeni özelliklerle sürdürülmesine odaklanan büyük bir katkıda bulunanlar topluluğu vardır.


NoSQL Özellikleri / JSON Desteği

NoSQL ve JSON her ikisi de son zamanlarda çok popüleritesi olan bir sistem. NoSQL entegrasyon veritabanları son dönemlerde daha yaygın olarak kullanılmaktadır. JSON, bildiğiniz gibi key / value eşlemeleri gruplarını depolamasına ve iletmesine imkân veren basit bir veri şeklidir.

PostgreSQLPostgreSQL, lokal XML desteği ve HSTORE ile anahtar / değer çiftleri gibi JSON ve diğer NoSQL özelliklerini desteklemektedir. Ayrıca daha hızlı erişim için JSON verilerini indekslemeyi de destekler.


MySQL


MySQL’in JSON veri türü desteği vardır, ancak başka bir NoSQL özelliği yoktur. JSON için indekslemeyi desteklemez.Programlama Dilleri Desteği

Programlama dilleri desteği, çok çeşitli geliştiricilerin, en mükemmel oldukları dilde birkaç görevi yerine getirmelerine olanak sağlar. Geliştiriciler, duruma göre, sunucuda veya istemcide belirli bir prosedürün gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceğine serbestçe karar verebilir, çünkü sunucu, veritabanı işlevleri için çok çeşitli farklı programlama dillerini desteklemektedir. Programlama dilleri, geliştiricilere daha fazla  efor sarfetme eğilimindedir.

PostgreSQL


PostgreSQL, C / C ++, Java, jаvascript, .Net, PHP, R, Perl, Python, Ruby, Tcl ve diğerleri dahil olmak üzere çok mütenevvi programlama dillerini destekler; Kullanıcı tarafından sağlanan kodu ayrı süreçlerde çalıştırmak (hatta arka plan çalışanları olarak çalışmak) bile mümkündür.


MySQL


Sunucu taraflı (Server Side) programlama dillerinde kullanılabilir


Yorum Ekleyerek Bize Destek Olabilirsiniz