Forum

TRKlavye.NET Resmi Forum Sitesi'nde her türlü konuları soru-cevap seklinde ve açılan kategorilere uygun bir şekilde sorunlarınza yönelik çözüm arayabilirsiniz

Webmaster Sitesi

Webmaster (Web uzmanı), internet üzerine teknik bilgisiyle öne çıkan, internet siteleri ve web uygulamaları geliştiren, internet ekosisteminde kullanılacak üründür.

DJ Programları

Ücretsiz ve güvenle indirebileceğiniz Dj Programların tek adresi.En güncel sürümleri ile beraber artık sizlerle!Meta Tag Nasıl Oluşturulur

Meta Tag Nasıl Oluşturulur
Download
Konuyu Okuyanlar
Meta Tag Nasıl Oluşturulur - Otomotiv siteleri için yeni uyarlanabilir şablon. Şablonun siyah, kırmızı ve beyaz renklerinin ve şık görünümünün birleşimi hiç şüphesiz okuyucuyu sitenizde oyalayacaktır. Şablon etkileyici bir görünüme sahip ve reklam birimleri makul bir şekilde yerleştirilmiş ve ana içeriğin sunumunu engellemiyor. Sitedeki yayınları olan tüm bloklar açıkça ayrılmıştır, bu nedenle içeriğiniz fark edilmeden kalmaz.

Dikkat! Şablon Güncellendi!
 • Site başlığına yeni bloklar eklendi.
 • Makalenin gövdesinde haberi içeren bir blok ekleme fırsatı ortaya çıktı. Bağlantı ve davranışsal faktörler gelişecektir. Ek olarak, bu bloğun ekleneceği makalede hangi yeri belirtebilirsiniz.
 • Bazı hatalar düzeltildi

 • Şablon adı: Meta Tag Nasıl Oluşturulur
 • Kategori: Webmaster;
 • Desteklenen Sürümler (CMS): DLE 10, 10.1, 10.2, 10.3, 10.4, 10.5, 10.6, 11.0, 11.1, 11.2;
 • Genişlik: Adaptif (responsive), 320-1264px;
 • Kodlama Dili: html5, css3;
 • Tarayıcı uyumluluğu: IE, Mozilla, Opera, Google Chrome, Safari, mobil cihazlar;
 • Dosyalar: Şablon, Talimat, PSD logosu;
 • Konular: Web Tasarım.
Meta Tag Nasıl Oluşturulur

Meta Tag Kullanımı - Meta Tag Nedir - Meta Tag Oluşturucu

Selamlar Google SEO bilginleri. Bugünkü yazımızda genellikle yanlış kullanıldığını gördüğüm, genelde umursanmayan veya yanlış kullanılan, Seo için önem arz eden bir faktöre sahip olan meta tag kullanımı ile ilgili bilgi vermeye çalışacağım.


Meta Tag Ne Demek? Nasıl Kullanılmalıdır ?

Meta etiketleri internet site içerisinde belirme, imleme, dikkat çekme ve davet etme nitelikleri ile adlandırabiliriz. Arama motorları geldiğinde, ziyaretçilerin site içerisinde dolaşımı esnasında onlara görünmeden arka fonda kodlar ile oluşturulmuş malumatlardır. Meta tag ekleme prosedürü WordPress sistemler için header.php dosyasında, diğer sistemler içinde kolaylıkla 2 “HEAD” etiketinin içerisine metin olarak girilmektedir.

Siteler için kullanabileceğiniz 2 nüans meta etiketi vardır. Birincisi kullanmanızı önerdiğim ve kesinlikle ki kullanmanız gereken, ikincisi ise ekstrem ve lüzumsuz kullanılması pek iyi sonuç vermeyecek etiketler olarak ayrıştırabiliriz. Bunların örneklerini vererek açıklayalım.

Meta KeyWords, anahtar sözcükler için kullanılan meta etiketidir. Sitemizin bünyesinde bulundurulan temel başlıklar ve içerikte geçen sözcükler için kullanılmaktadır.


<meta name="keyWords" content="anahtar sözcük1, anahtar sözcük2" />
Meta Description; sitemizin içeriğini açıklayan yada ekspoze geçmesini istediğimiz etikete verilen isimdir. Arama sonuçlarında başlığın altında gelen kısım description (Açıklama metinsı) dur. KeyWords ten ayrı tutulmalı, anahtar sözcük gibi yazılmamalıdır.Bir cümle olması seo açısından çok daha iyidir.

<meta name="description" content="Siteniz için açıklama metini" />
Sitenizin öz yapı kodlamasını gösteren etiket content-type olarak isimlendirilir.

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html;charset=iso-8859" />
Burada bilhassa yeniden söylemek gerekirse; bu etiketleri kullansanız da olur, kullanmasanız da olur. Aşırıya kaçma gibi bir durumda olumsuz etki ile karşılaşma olasılığınız yükselecektir.

Abstract; bütün site için genel bir açıklama yapar, ne olduğunu ve ne içerdiğini anlatır.

<meta name="abstract" content="Sitenizin Açıklaması" />
Author etiketi ile site sahibinin, yazarın ya da editörün isminin ya da e-posta adresinin verilebileceği etikettir.

<meta name="Author" content="Soyadınız, Adınız, E-Posta Adresiniz" />
Copyright; sitenizin telif hakkı olduğunu ve bu hakların kime ait olduğunu gösteren etikettir.

<meta name="copyright" content="© Siteismi" />
Language; sitenizin içerdiği dilin tanımını yapmaktadır.

<meta http-equiv="content-language" content="tr" />
Revisit-After; arama motorlarının sitenize ne kadar zaman aralığında girmesini istediğinizi belirten etikettir. Burada zaman verebilirsiniz ama şayet o zaman zarfı içerisinde sitenizde değişiklik görünmemişse zararlı olmaktadır.

<meta name="revisit-after" content="4 days" />
Refresh; sitenizin içerisinde daima yenileme yapan etikettir. Haber sitelerinde son dakika, flash haberler her saniye çıkabileceğinden çoğunlukla haber sitelerinde tavsiye edilebilmektedir. Diğer durumlarda ise kullanıcılara rahatsızlık vermek ile beraber, bazı form doldurulabilen alanlarda içeriği temizlemekte, kullanıcıyı zor durumda arındırmaktadır. Bazı adreslerde ise boş komutu da verilebilir.

<meta http-equiv="refresh" content="120" />
Boş olarak çıkarmak için;


<meta http-equiv="refresh" content="60" href="/#" />
gibi kullanılmaktadır.

Arama Motorları İçin Meta Etiketleri

None; sitede hiçbir şeyin yapmamasını söyleyen etikettir.

<meta name="robots" content="none" />
Siteyi indexlemesi ve urlleri takip etmesi için kullanılan etiket;

<meta name="robots" content="index, follow" />
nofollow ve noindex kullanırsanız none etiketi ile aynı manada yönlendirmiş olacaksınız.


Yorum Ekleyerek Bize Destek Olabilirsiniz